
Turkish Oushak Rug 8 x 11.6
A Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Oushak Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2312L078 |
| Rug Number | JESS3506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,800.00
-65%$2,800.00
$980.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Turkish Oushak Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2312L078 |
| Rug Number | JESS3506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























