
Turkish Oushak Rug 6x9, Sultanabad Carpet, Medium Size Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue-Gray, Terracota | Light Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2408L033 |
| Rug Number | MTM3758-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue-Gray, Terracota | Light Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Oushak |
| SKU | 2408L033 |
| Rug Number | MTM3758-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























