
Turkish Kilim Rug 8x11, Handmade, Wool, Nourison Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Blue, Terracotta | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2409L048 |
| Rug Number | ROB3609-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Blue, Terracotta | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2409L048 |
| Rug Number | ROB3609-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























