
Turkish Kilim Rug 8x10, Geometric Design, Large Kilim Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' x 9' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Rust Red, Olive Green, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2407L078 |
| Rug Number | ROB2807-KHR-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,960.00
-65%$1,960.00
$686.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 8' x 9' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Rust Red, Olive Green, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2407L078 |
| Rug Number | ROB2807-KHR-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























