Turkish Kilim Rug 5x7 - 6x8, Checkerboard Kilim Carpet, Area Rug, New Playroom Rug, Colorful Multicolor Rug for Nursery Room, Dark Blue Red

Turkish Kilim Rug 5x7 - 6x8, Checkerboard Kilim Carpet, Area Rug, New Playroom Rug, Colorful Multicolor Rug for Nursery Room, Dark Blue Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 7" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Blue, Red, Yellow, Green, Ivory, Gray, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Checkerboard Kilim |
| SKU | 2108L095 |
| Rug Number | SALIM1001-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 7" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Dark Blue, Red, Yellow, Green, Ivory, Gray, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Checkerboard Kilim |
| SKU | 2108L095 |
| Rug Number | SALIM1001-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























