
Turkish Kazak Runner Rug 3x11, Cream and Light Blue, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Blue | Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2405L068 |
| Rug Number | ROB2255-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Blue | Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2405L068 |
| Rug Number | ROB2255-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























