Turkish Kazak Rug 5x8 ft, Bold Geometric Bohemian Carpet, Blue and Ivory Hand Knotted Area Rug, Medium Sized High Quality Wool Oriental Rug

Turkish Kazak Rug 5x8 ft, Bold Geometric Bohemian Carpet, Blue and Ivory Hand Knotted Area Rug, Medium Sized High Quality Wool Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Desert Sand, Ivory, Navy Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2112L027 |
| Rug Number | ROB2504-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Kazak rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,855.00
-65%$1,855.00
$649.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Desert Sand, Ivory, Navy Blue, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2112L027 |
| Rug Number | ROB2504-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Turkish Kazak rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























