
Turkish Kazak Rug 4x6, Geometric Medallions, Vintage Handmade Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Burnt Orange | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2312L035 |
| Rug Number | TS2756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Burnt Orange | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2312L035 |
| Rug Number | TS2756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























