Turkish Kazak Rug 4x6, Geometric Medallion, Caucasian Design Rug, Semi Antique Vintage, Mint Green Maroon Ivory

Turkish Kazak Rug 4x6, Geometric Medallion, Caucasian Design Rug, Semi Antique Vintage, Mint Green Maroon Ivory
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 5' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Mint Green, Maroon, Blue, Ivory/Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2402L093 |
| Rug Number | NIN2002-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,550.00
-65%$1,550.00
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 5' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Mint Green, Maroon, Blue, Ivory/Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2402L093 |
| Rug Number | NIN2002-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























