Turkish Kazak Rug 3x4, Wool Hand Knotted Small Vintage Carpet, Red Navy Blue, 3 x 4 Oriental Rug, Geometric Design

Turkish Kazak Rug 3x4, Wool Hand Knotted Small Vintage Carpet, Red Navy Blue, 3 x 4 Oriental Rug, Geometric Design
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream/Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2306L010 |
| Rug Number | NIN2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream/Tan | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2306L010 |
| Rug Number | NIN2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























