Turkish Kazak Rug 3x4, Wool Hand Knotted Handmade Vintage Carpet, Geometric Tribal Repeated Motif, Small 3 x 4 Antique Rug, Cream Red
Turkish Kazak Rug 3x4, Wool Hand Knotted Handmade Vintage Carpet, Geometric Tribal Repeated Motif, Small 3 x 4 Antique Rug, Cream Red
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 4' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Red, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2305L010 |
| Rug Number | ROB1509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 4' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Red, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kazak |
| SKU | 2305L010 |
| Rug Number | ROB1509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























