Turkish Kayseri Silk Rug 4x6, Tree of Life Pattern, Vintage Handmade Hand Knotted Carpet, Animal Pictorials, Birds

Turkish Kayseri Silk Rug 4x6, Tree of Life Pattern, Vintage Handmade Hand Knotted Carpet, Animal Pictorials, Birds
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2306L043 |
| Rug Number | VAHID3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2306L043 |
| Rug Number | VAHID3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























