Turkish Kayseri Silk Rug 3x5, Tree of Life Silk Oriental Carpet, Birds Persian Vase Design, Hand Knotted Vintage Fine Rug, 340 KPSI

Turkish Kayseri Silk Rug 3x5, Tree of Life Silk Oriental Carpet, Birds Persian Vase Design, Hand Knotted Vintage Fine Rug, 340 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2304L061 |
| Rug Number | C&C5009-HA-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,800.00
-65%$3,800.00
$1,330.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2304L061 |
| Rug Number | C&C5009-HA-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























