
Turkish Hereke Rug 3x5, Navy Blue and Red, Fine 210 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2407L039 |
| Rug Number | VAH2007-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2407L039 |
| Rug Number | VAH2007-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























