
Turkish Flatweave Kilim Rug 4x6, Geometric Wool Handmade Carpet, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 6' |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Flatweave |
| SKU | 2307L086 |
| Rug Number | ROB759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 6' |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Flatweave |
| SKU | 2307L086 |
| Rug Number | ROB759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























