
Turkish Flatweave Kilim Rug 3x5, Black, Handmade Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2309L071 |
| Rug Number | NIN1009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $700.00
-65%$700.00
$245.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 5' |
| Pile Height | 1/8" |
| Color(s) | Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2309L071 |
| Rug Number | NIN1009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























