
Tribal Runner Rug 2x8, Pakistani Turkoman Runner, Wool Handmade Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' x 7' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Tan, Dark Gray | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2309L066 |
| Rug Number | NIN3259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' x 7' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Tan, Dark Gray | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2309L066 |
| Rug Number | NIN3259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























