
Tree of Life Indian Kashmiri Rug 6x9, Rust Red and Cream, Animal Pictorials, Fine 290 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust Red, Cream/Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2404L052 |
| Rug Number | MTM4254-EV-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. |
Original: $2,900.00
-65%$2,900.00
$1,015.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust Red, Cream/Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2404L052 |
| Rug Number | MTM4254-EV-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. |























