
Traditional Wool Oriental Rug 9x13, Large Power Loomed Carpet, Burgundy
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 9' 5" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Burgundy, Gold-Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2408L058 |
| Rug Number | ALI3508-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 9' 5" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Burgundy, Gold-Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2408L058 |
| Rug Number | ALI3508-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























