
Tibetan Rug 8x10, Wool with Silk Highlights, Beige and Maroon, Contemporary Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Maroon | |
| Age | 1990s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2407L033 |
| Rug Number | VAH3607-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Maroon | |
| Age | 1990s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2407L033 |
| Rug Number | VAH3607-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























