Tibetan Rug 8x10, Nepali Area Rug, Soft New Zealand Wool Carpet 8 x 10 ft, Black Tan Beige, Vintage Handmade Rug, French Aubusson Pattern

Tibetan Rug 8x10, Nepali Area Rug, Soft New Zealand Wool Carpet 8 x 10 ft, Black Tan Beige, Vintage Handmade Rug, French Aubusson Pattern
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Tan, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Tibetan/Nepali |
| SKU | 2302L031 |
| Rug Number | ALI3009-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,599.00
-65%$2,599.00
$909.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Tan, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Tibetan/Nepali |
| SKU | 2302L031 |
| Rug Number | ALI3009-JM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























