
Tibetan Rug 8x10, European Design, Floral, Green, Handmade, Wool, Nepali Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet/Nepal |
| Size (ft/inches) | 7' 11" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L015 |
| Rug Number | NIN3009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,359.00
-65%$2,359.00
$825.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet/Nepal |
| Size (ft/inches) | 7' 11" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L015 |
| Rug Number | NIN3009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























