Tibetan Nepal Rug 6x9, Wool Hand Knotted Vintage Carpet 6 x 9, Dark Green & Golden Yellow, Floral Bouquets

Tibetan Nepal Rug 6x9, Wool Hand Knotted Vintage Carpet 6 x 9, Dark Green & Golden Yellow, Floral Bouquets
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet/Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Golden Yellow/Tan | |
| Age | 1990s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2305L055 |
| Rug Number | TRACY2009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,569.00
-65%$1,569.00
$549.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Tibet/Nepal |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Golden Yellow/Tan | |
| Age | 1990s |
| Collection | Tibetan |
| SKU | 2305L055 |
| Rug Number | TRACY2009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























