
Teal Chinese Wool Rug 6x8, Vintage Handmade Carpet, Floral, Semi Open Field
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Teal, Peach | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2401L011 |
| Rug Number | GEO2001-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 5' 11" x 8' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Teal, Peach | |
| Age | 1980s |
| Collection | Chinese |
| SKU | 2401L011 |
| Rug Number | GEO2001-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























