Stunning Silk Persian Qum Rug 7x9, Finely Hand Knotted Navy Blue & Salmon Floral Medallion Authentic Oriental Carpet, Vintage Handmade Silk Ghom Rug, Silk on Silk

Stunning Silk Persian Qum Rug 7x9, Finely Hand Knotted Navy Blue & Salmon Floral Medallion Authentic Oriental Carpet, Vintage Handmade Silk Ghom Rug, Silk on Silk
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Rugs |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Salmon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2303L031 |
| Rug Number | CLH12009-HA-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine silk rug in very good condition. Very finely hand knotted, approximately 300 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Rugs |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 6' 6" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Salmon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2303L031 |
| Rug Number | CLH12009-HA-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine silk rug in very good condition. Very finely hand knotted, approximately 300 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























