Stunning Persian Tabriz Rug 5x7, Signed by Masterweaver, Maroon, Floral Medallion, Ultra Fine 70 Raj 625 KPSI, Kork Wool Silk Foundation, Handmade

Stunning Persian Tabriz Rug 5x7, Signed by Masterweaver, Maroon, Floral Medallion, Ultra Fine 70 Raj 625 KPSI, Kork Wool Silk Foundation, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 5' 1" x 7' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Maroon, Dark Lavender | Ivory, Tan, Light Blue |
| Age | 2020s |
| Collection | Ultra Fine 70 Raj |
| SKU | 2212L001 |
| Rug Number | SMITH/VAH15006-HA |
| Condition/Notes | An extremely fine oriental rug in very good condition. Very high knot density. 70 Raj (~625 KPSI), a true master piece. Features a signature from master weaver Sanye Abedini. Very rare. Free of stains, odors, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $11,500.00
-65%$11,500.00
$4,025.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 5' 1" x 7' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Maroon, Dark Lavender | Ivory, Tan, Light Blue |
| Age | 2020s |
| Collection | Ultra Fine 70 Raj |
| SKU | 2212L001 |
| Rug Number | SMITH/VAH15006-HA |
| Condition/Notes | An extremely fine oriental rug in very good condition. Very high knot density. 70 Raj (~625 KPSI), a true master piece. Features a signature from master weaver Sanye Abedini. Very rare. Free of stains, odors, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























