Striped Runner Rug, Flatweave Runner Rug, Hallway Runner, 15 ft Carpet Runner for Hall, Earth Tone Colors, Handmade Hand Woven Farmhouse Rug

Striped Runner Rug, Flatweave Runner Rug, Hallway Runner, 15 ft Carpet Runner for Hall, Earth Tone Colors, Handmade Hand Woven Farmhouse Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 14' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Cream, Light Gray, Wood Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2110L038 |
| Rug Number | MA450-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian runner rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 14' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Cream, Light Gray, Wood Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2110L038 |
| Rug Number | MA450-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Indian runner rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























