Square Persian Sarouk Rug 11x11 ft, Rare Size, Hand Knotted Wool Floral Allover Red Persian Carpet, Handmade Antique Rug

Square Persian Sarouk Rug 11x11 ft, Rare Size, Hand Knotted Wool Floral Allover Red Persian Carpet, Handmade Antique Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 10' 7" x 10' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L152 |
| Rug Number | FB8509-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $7,100.00
-65%$7,100.00
$2,485.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 10' 7" x 10' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L152 |
| Rug Number | FB8509-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























