Square Karastan Multicolor Panel Kirman Rug #717, Rare Size 8.8 x 8.8, Original 700 Series, Wool

Square Karastan Multicolor Panel Kirman Rug #717, Rare Size 8.8 x 8.8, Original 700 Series, Wool
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel #717 |
| SKU | 2408L030 |
| Rug Number | DAV6008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,900.00
-65%$3,900.00
$1,365.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel #717 |
| SKU | 2408L030 |
| Rug Number | DAV6008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























