
Small Persian Tribal Rug 2x3, Red Colorful Small Hamadan Carpet, Antique Persian Rug
A Charming Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 1' 10" x 2' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2402L042 |
| Rug Number | TS1602-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $950.00
-65%$950.00
$332.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Charming Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 1' 10" x 2' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2402L042 |
| Rug Number | TS1602-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























