Small Persian Tabriz Pictorial Rug of Young Girl, Very Fine 380 KPSI, Portrait of Young Lady with Roses, Handmade, Persian Rug for Wall Hanging

Small Persian Tabriz Pictorial Rug of Young Girl, Very Fine 380 KPSI, Portrait of Young Lady with Roses, Handmade, Persian Rug for Wall Hanging
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 1' 8" x 2' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2402L036 |
| Rug Number | TS1602-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 380 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 1' 8" x 2' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2402L036 |
| Rug Number | TS1602-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 380 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























