Small Persian Nain Rug, Persian Vase Tree of Life Design, Red and Blue, Very Fine 260 KPSI, Wool and Silk Highlights

Small Persian Nain Rug, Persian Vase Tree of Life Design, Red and Blue, Very Fine 260 KPSI, Wool and Silk Highlights
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Traditional Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 1' 8" x 2' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2402L037 |
| Rug Number | TED1202-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $950.00
-65%$950.00
$332.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Traditional Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 1' 8" x 2' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2402L037 |
| Rug Number | TED1202-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























