Small Persian Kashan Rug 2x3, Red and Navy Blue, Handmade Vintage Wool Semi Antique Persian Carpet, Semi Open Field, Pair B

Small Persian Kashan Rug 2x3, Red and Navy Blue, Handmade Vintage Wool Semi Antique Persian Carpet, Semi Open Field, Pair B
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L038 |
| Rug Number | TS2756B-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely knotted, with a knot density of 225 KPSI. One of a pair. If interested in matching pair, please inquire about availability. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Beige | |
| Age | 1940s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2312L038 |
| Rug Number | TS2756B-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely knotted, with a knot density of 225 KPSI. One of a pair. If interested in matching pair, please inquire about availability. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























