Small Persian Kashan Rug 2x3, Red and Navy Blue, Handmade Vintage Wool Semi Antique Persian Carpet, Semi Open Field

Small Persian Kashan Rug 2x3, Red and Navy Blue, Handmade Vintage Wool Semi Antique Persian Carpet, Semi Open Field
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2310L050 |
| Rug Number | TS3506-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2310L050 |
| Rug Number | TS3506-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























