
Small Pakistani Bokhara Prayer Rug 2.7 x 4
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Plum, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pakistani |
| SKU | 2312L088 |
| Rug Number | JESS1756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Plum, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pakistani |
| SKU | 2312L088 |
| Rug Number | JESS1756-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























