
Small Needlepoint Rug 2.8 x 4.7, Floral, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Tan, Red, Pink | Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L004 |
| Rug Number | MOD1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $800.00
-65%$800.00
$280.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 7" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Tan, Red, Pink | Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2402L004 |
| Rug Number | MOD1252-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























