Small Karastan Rug 2.6 x 4 Red Sarouk #785, Karastan Wool Pile Rug, Original 700 Series, Discontinued Vintage Karastan Carpet

Small Karastan Rug 2.6 x 4 Red Sarouk #785, Karastan Wool Pile Rug, Original 700 Series, Discontinued Vintage Karastan Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Blue, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk # 785 |
| SKU | 2312L087 |
| Rug Number | JESS1506-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $980.00
-65%$980.00
$343.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Blue, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk # 785 |
| SKU | 2312L087 |
| Rug Number | JESS1506-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























