Small Judaica Rug, Rug with Jerusalem Pictorial, Chanuka Gift, Hand-Tufted, Jerusalem Gate, Vintage Judaica, Western Wall Rug, 3x4 Rug

Small Judaica Rug, Rug with Jerusalem Pictorial, Chanuka Gift, Hand-Tufted, Jerusalem Gate, Vintage Judaica, Western Wall Rug, 3x4 Rug
| Construction Technique | Hand-Tufted |
| Materials | Wool |
| Origin | Israel |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tan, Light Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Jerusalem |
| SKU | 2108L109 |
| Rug Number | NIN2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Judaica rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Depicts Jerusalem. Also features a signature. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,139.00
-65%$1,139.00
$398.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Hand-Tufted |
| Materials | Wool |
| Origin | Israel |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory, Tan, Light Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Jerusalem |
| SKU | 2108L109 |
| Rug Number | NIN2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Judaica rug in very good condition. Free of stains, discolorations, tears, etc. Good pile. Depicts Jerusalem. Also features a signature. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























