
Small Indo Persian Rug 2x3 ft, Wool with Silk Highlights, Animal Pictorials, Birds
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Floral Vase Accent Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Maroon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Vase |
| SKU | 2211L058 |
| Rug Number | TRACY759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $695.00
-65%$695.00
$243.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Floral Vase Accent Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Maroon | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Vase |
| SKU | 2211L058 |
| Rug Number | TRACY759-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























