Small Indo Mahal Rug 2.5 x 4, Wool Indian Oriental Carpet, Hand Knotted Handmade Vintage Traditional Rug, Beige Tan Black

Small Indo Mahal Rug 2.5 x 4, Wool Indian Oriental Carpet, Hand Knotted Handmade Vintage Traditional Rug, Beige Tan Black
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Tan | Black |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2302L021 |
| Rug Number | JESS509-KH-SMALL |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Tan | Black |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2302L021 |
| Rug Number | JESS509-KH-SMALL |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























