
Small Antique Persian Tribal Rug 2x3, Red, Floral, Handmade, Hamadan Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2402L077 |
| Rug Number | TS752-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $620.00
-65%$620.00
$217.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2402L077 |
| Rug Number | TS752-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























