Small Antique Persian Rug 2.6 x 4, Red Floral Handmade 1920s Wool Rug, Persian Hamadan Lilian Rug

Small Antique Persian Rug 2.6 x 4, Red Floral Handmade 1920s Wool Rug, Persian Hamadan Lilian Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2308L038 |
| Rug Number | CC1508-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2308L038 |
| Rug Number | CC1508-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























