
Small Antique Chinese Square Rug 2x3, Tibetan Rug, Red Orange Blue, 1920s Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 2' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Orange, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese - Tibetan |
| SKU | 2402L135 |
| Rug Number | NIN1502-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $995.00
-65%$995.00
$348.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 2' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Orange, Blue | |
| Age | 1920s |
| Collection | Chinese - Tibetan |
| SKU | 2402L135 |
| Rug Number | NIN1502-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























