
Small American Hooked Rug, Vintage Welcome Mat, Heart Shaped, Ivory and Blue
| Construction Technique | Handmade Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 2' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | American |
| SKU | 2408L092 |
| Rug Number | TS1258-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $770.00
-65%$770.00
$269.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 2' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | American |
| SKU | 2408L092 |
| Rug Number | TS1258-KHR |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























