Sino Persian Runner Rug 2.8 x 14, Hand Knotted Vintage Oriental Hallway Rug, 14ft Runner, Cream, Floral, Wool

Sino Persian Runner Rug 2.8 x 14, Hand Knotted Vintage Oriental Hallway Rug, 14ft Runner, Cream, Floral, Wool
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Floral Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 14' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream | Multicolor |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2308L002 |
| Rug Number | NIN3758-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,450.00
-65%$2,450.00
$857.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Floral Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 14' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream | Multicolor |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2308L002 |
| Rug Number | NIN3758-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























