
Sino Persian Runner Rug 2.7 x 8, Floral, Handmade, 250 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 8' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Beige, Maroon, Midnight Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L066 |
| Rug Number | TS2751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 250 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 8' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Beige, Maroon, Midnight Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L066 |
| Rug Number | TS2751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 250 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























