Sino Persian Runner Rug 2.7 x 10, Floral Kirman Lavar Carpet for Hallway, Cream, Handmade Wool Vintage Rug

Sino Persian Runner Rug 2.7 x 10, Floral Kirman Lavar Carpet for Hallway, Cream, Handmade Wool Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream | Green, Mutlicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L004 |
| Rug Number | NIN3508-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,500.00
-65%$2,500.00
$875.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream | Green, Mutlicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L004 |
| Rug Number | NIN3508-KHR-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























