Sino Persian Rug 9x12, High Quality Oriental Carpet, Black and Maroon, Wool and Silk, Allover Floral Pattern, Hand Knotted, Vintage Rug Nice

Sino Persian Rug 9x12, High Quality Oriental Carpet, Black and Maroon, Wool and Silk, Allover Floral Pattern, Hand Knotted, Vintage Rug Nice
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 2' x 12' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Maroon, Taupe, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2207L026 |
| Rug Number | NIN6006-RAY |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,999.00
-65%$3,999.00
$1,399.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Accents |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 2' x 12' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Maroon, Taupe, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2207L026 |
| Rug Number | NIN6006-RAY |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























