Sino Persian Rug 9x12, Fine Elegant Oriental Carpet 200 KPSI, Black and Dark Red, Allover Floral

Sino Persian Rug 9x12, Fine Elegant Oriental Carpet 200 KPSI, Black and Dark Red, Allover Floral
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Dark Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L057 |
| Rug Number | DAV5008-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,500.00
-65%$3,500.00
$1,225.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Black, Dark Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L057 |
| Rug Number | DAV5008-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























