Sino Persian Rug 9x12, Dark Green and Ivory, Medallion, Mahi Herati, Elegant Oriental Carpet, Wool Hand Knotted Traditional Room Sized Rug

Sino Persian Rug 9x12, Dark Green and Ivory, Medallion, Mahi Herati, Elegant Oriental Carpet, Wool Hand Knotted Traditional Room Sized Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Ivory, Cream, Taupe | |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2210L021 |
| Rug Number | FAR5009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,929.00
-65%$3,929.00
$1,375.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 12' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Ivory, Cream, Taupe | |
| Age | 1980s |
| Collection | Oriental |
| SKU | 2210L021 |
| Rug Number | FAR5009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























